Dlaczego boli ząb?
ZADZWOŃ POD NUMER 46 855 44 73 LUB 608 921 342
Nie wahaj się szukać pilnej opieki stomatologicznej.
BÓL ZĘBA - Wezmę proszek przeciwbólowy i po kłopocie.
Otóż to nie jest takie proste.
Trzeba zrobić diagnozę, aby ustalić przyczynę.
- - Najczęściej to próchnica („dziura w zębie”). Objawia się zagłębieniem na powierzchni zęba i jest widoczna dla pacjenta. Może być usytuowana na styku zębów i pacjent tego nie widzi. Zmienia się tylko lekko kolor szkliwa. Ząb reaguje na słodkie, zimne lub gorące pokarmy. Zaczyna się zaleganie jedzenia pomiędzy zębami, co drażni i wywołuje krwawienie dziąseł. Często wystarczy usunąć próchnicę, zrobić wypełnienie, czyli przysłowiową „plombę” i po bólu. Na rysunku jest to głębokość oznaczona cyfrą 1 i 2.
- - Ból przy nagryzaniu Może być objawem złamania korony lub korzenia. Pojawia się też jako sygnał, że próchnica zbliża się do rejonu miazgi zęba potocznie zwanej „nerwem”. W tym przypadku leczenie przez wypełnienie ubytku w zębie może nie wystarczyć. Zbyt wysokie wypełnienie może też skutkować takimi objawami. Na rysunku jest to głębokość oznaczona cyfrą 2 i 3
- - Ból nocny – nie wróży nic dobrego Pomimo to, że umyliśmy dokładnie zęby, oczyściliśmy nitką szczeliny, on jest. To początek stanu zapalnego miazgi („nerwu”). To wysięk, którego ilość powiększa się i wywołuje coraz większe ciśnienie na receptory bólu, w zwłaszcza w pozycji leżącej. Musimy odbarczyć ząb (wywiercić „dziurę”do komory), aby „wylało się” z kanałów korzeniowych i ustał ból. To zakończy się leczeniem wszystkich kanałów. Na rysunku głębokość oznaczona jest cyfrą 3 i 4.
- - Powtórny ból tego samego zęba – Pierwotnie objawiał się bólem przy nagryzaniu i po kilku dniach ustąpił. Powtórnie wrócił z większą siłą. Tymczasem to stan zapalny idzie w głąb zęba i atakuje kość. Są to już zmiany około wierzchołkowe. Jeżeli nie zareagujemy, bo nie ma ostrego bólu – znaczy jest wszystko w porządku, to zmiany mogą się rozprzestrzenić na kilka zębów wokół. W dalszej eskalacji zmian nastąpi torbiel i „dziura w kości”, która może być latami nie zdiagnozowana. Ropa, która powstanie może okresowo zrobić ujście i wypływać przez przetokę. Może zakończyć się to usunięciem nawet kilku zębów. A można było wyleczyć kanałowo jeden. Wcześniej zaleczone zmiany przywierzchołkowe mogą się cofnąć po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Na rysunku jest to oznaczone cyfrą 5.
- - Choroba dziąseł- paradontoza. To też jest przyczyna bólu zęba. Choroba dziąseł objawia się krwawieniem. Długotrwała przechodzi w stan zapalny kości. Efektem tego jest ruchomość zębów i ból. Ostatecznie kończy się to ekstrakcją. Tego można uniknąć poprzez regularną higienizację (skaling i piaskowanie).
- - Inne przyczyny bólu.
- wyrzynanie zębów mądrości,
- zła technika mycia szyjek zębów,
- wady zgryzu,
- bruksizm,
- złamanie szczęki lub żuchwy.
To wszystko wskazuje, że leczenie środkami przeciwbólowymi nie pomoże. Potrzeba lekarza dentysty, który wyposażony jest w szereg narzędzi diagnostycznych i wypyta nas o okoliczności dolegliwości. W ten sposób odnajdzie przyczynę bólu i zaproponuje leczenie.
