Protetyka i implantologia

PROTETYKA

To olbrzymi dział stomatologii, ciągle rozwijający się. Wielokrotnie słyszę pytanie:

Brakuje mi kilku zębów, co można z tym zrobić?

Już brak jednego zęba i to nie tylko na przodzie, powinien powodować potrzebę leczenia - to też jest choroba. Każdy z nich ma swoją funkcję w organizmie i brak powoduje „przejmowanie” jej przez sąsiednie, lub co gorsze, nie zrealizowanie. To drugie skutkuje dolegliwościami żołądka, bólem głowy, anemią itp.

My potrafimy obecnie znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące nawet najwybredniejszych pacjentów.

W przypadku niewielkich braków są to korony pełnoceramiczne. Uzupełnienia o bardzo wysokiej estetyce, z możliwością dopasowania barwy, stosowane zarówno na zębach własnych, jak i na  implantach.  W przypadku przebarwionych lub ukruszonych, czy startych sąsiednich zębów, warto zrobić most. Jeżeli są one ładne nie warto ich szlifować i należy rozważyć implantację. Na czas gojenia, leczenia ortodontycznego, endodontycznego, czy wykonania dużej zaawansowanej pracy protetycznej zrobimy korony tymczasowe . Słabe, leczone kanałowo zęby pozbawione koron wzmacniamy poprzez wkłady metalowe. Dopiero na nich osadzamy właściwą koronę pełnoceramiczną. Dla pełnej estetyki, w dogodnych warunkach stosujemy wkłady z włókna szklanego. Stwarzają wygląd transparentny zęba zbliżony do oryginału. Szczególnie w przypadku siekaczy. Przy większej ilości braków proponujemy protezy ruchome. Dotychczas był problem z ich osadzeniem i stabilizacją. Korony teleskopowe zamontowane na korzeniach własnych zębów poprawią stabilizację i ograniczą naturalne osiadanie protezy ruchomej. Jednocześnie znikają mało estetyczne klamry na zębach. Wkłady Rheino to przysłowiowe „zatrzaski” na których zamocowana jest proteza ruchoma. W korzeniu własnego zęba, lub na wkręconym implancie jest zamocowany wkład zakończony małą kuleczką. Na nią wskakuje wkładka teflonowa wklejona w protezie. Są ich zasadniczo dwa rodzaje. Pierwszy to proteza szkieletowa. Określana tak z racji stalowego szkieletu stanowiącego jej podstawę. Pozwala  na uzupełnienie kilku zębów po obu stronach, ale wymaga minimum czterech punktów podparcia. Po dwa na każdą stronę łuku.  Pozytywną cechą protez tego typu jest mocowanie na sztywnych elementach ograniczające ich osiadanie. Drugą grupa są protezy akrylowe, które jeżeli osadzone są na dziąśle – czyli tkance miękkiej, nazywane są osiadającymi. W niektórych, na szczęście coraz rzadszych, przypadkach są one nieuniknione. Podstawowy to bezzębie. Tutaj w zasadzie nic innego nie da się zastosować. Nawet implanty wkręcone w szczękę, tylko poprawią mocowanie – all on four -  ale nie wyeliminują wyjmowanej protezy. Implantacja ma swoje ograniczenia, choć też stwarza możliwości protez stałych przy bezzębiu.

Przy leczeniu należy spojrzeć kompleksowo. Wyeliminować wszystkie wątpliwości związane z uzębieniem, śluzówką, zgryzem, zmianami w obrębie kości szczęki i żuchwy. Pacjent nastawiony jest na efekt w postaci ładnych zębów – obecnie „ładnego uśmiechu”. Leczenie kompleksowe, choć żmudne i kosztowne, jest ukierunkowane na osiągnięcie długotrwałego sukcesu. Odchodzimy od obyczaju: „Na razie poproszę o uzupełnienie mi tych zębów z przodu, a potem pomyślę o trzonowych.” Praktyka wskazuje, że nie tędy droga. Tak można tylko pogorszyć sytuację, a nie poprawić.

Pacjenci przychodzą bardzo często, gdy mają już kilka problemów naraz. Nie wiadomo co pierwsze. Okres leczenia bywa też długi. Implantacja, czy protezowanie poprzedzone leczeniem ortodontycznym wydłuża go nawet do dwóch lat. Zaniedbane, długotrwałe braki zębów wymuszają takie leczenie w celu przywrócenia funkcji i estetyki.

Jest to trudna decyzja, nieraz kojarząca się z bólem, dyskomfortem życia. Często robimy protezy tymczasowe, w celu sprawdzenia akceptacji zmian, lub na czas gojenia kości.

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe nakładane na zęby to najlepszy sposób na uratowanie własnego zęba.

Wkłady koronowo-korzeniowe

W przypadku dużego zniszczenia zęba możemy posłużyć się wkładem metalowym do korzenia, na którym odbudujemy koronę.

Implanty zębowe

To rozwiązanie, gdy nie mamy już zęba - śruba tytanowa umieszczana w kości, która po wygojeniu służy za podstawę do odbudowy protetycznej.

Mosty i protezy

To uzupełnienie wielu zębów na raz mocowane na pozostałych zębach, wkładach korzeniowych, zatrzaskach lub implantach.

Szanowni Pacjenci,

Wszystkie usługi naszej placówki mogą być realizowane bez angażowania środków finansowanych „z góry” i opłacane w dogodnych ratach za pomocą systemu finansowania i płatności ratalnych MediRaty.

MediRaty to ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych, który ułatwia realizację optymalnego planu leczenia i dostęp do bogatych procedur medycznych.

Aby zacząć z niego korzystać, należy przejść pozytywnie krótką weryfikację telefoniczną pod nr 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14).

Więcej informacji u konsultantów MediRat lub na www.mediraty.pl.