Ortodoncja

LECZYMY NAJTRUDNIEJSZE WADY ZGRYZU

Ortodoncja dla pacjentów w każdym wieku

Proponujemy aparaty stałe i ruchome.

Wada zgryzu i nieregularne ułożenie zębów nie jest tylko problemem estetycznym, ale może być przyczyną innych dolegliwości. Proste zęby i wyeliminowane wady zgryzu to również lepsza higiena jamy ustnej, zmniejszenie ryzyka próchnicy, eliminacja niektórych wad wymowy oraz zdrowe przyzębie i stawy skroniowo-żuchwowe.

Korekcję zgryzu najlepiej zacząć już u najmłodszych, ale może być również konieczna u dorosłych lub u osób starszych przed uzupełnieniem brakujących zębów.

Dziecko rodzi się z fizjologicznym tyłożuchwiem. Dopiero ruchy ssania piersi wyprowadzają żuchwę do przodu i dziecko w wieku ok. 2 lat powinno mieć prawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy. To takie w którym górne wszystkie ząbki nakładają się na dolne na głębokość ok 2mm.

Niemowlęcy typ połykania charakteryzuje się lokowaniem języka pomiędzy wały wyrostków (tam gdzie później wyrastają zęby). Jeżeli nie będziemy malucha karmić łyżeczką, to pozostanie on na długo.  Gdy pojawiają się ząbki mleczne język wywołuje ich nieprawidłowe ustawienie. W niektórych przypadkach odruch ten zostaje na długo nawet do wieku dorosłego. Nazywamy to zgryzem otwartym  U dziecka objawia się wadami wymowy i musi chodzić do logopedy by nauczyć się układania języka za górnymi jedynkami. Jest to bardzo mocny mięśniem i nauczyć się tego w wieku np. 40 lat jest bardzo trudno. Podobny problem stwarza spanie dziecka z otwartą buzią. Przyczyną może być „trzeci” migdał, który się powiększa i utrudnia oddychanie. Nieprawidłowo rozwija się podniebienie, a dziecko nie umie oddychać przez nos. Przeświadczenie o zbędnym leczeniu zębów mlecznych nadal pokutuje. Po co i tak zaraz wypadną. Próchnica zżera korony zębów mlecznych i występują nieprawidłowości żucia i zaburzenia rozwoju kości. Dziecko bolą popsute ząbki i nie chce gryźć twardych pokarmów. Wystarczy przestrzegać zasad:

- odpowiednia dieta,

- co trzy miesiące kontrola uzębienia u dentysty.

W wieku ok 5-6 lat nie mamy szpar rozwojowych i kość nie jest przygotowana do zębów stałych, które są znacznie większe od mlecznych. Nie znajdują swojego miejsca, stąd obroty, stłoczenia i wyrastanie na podniebieniu poza wyrostkami zębodołowymi.

 

Są to przykłady powodujące wady zgryzu spowodowane niedopilnowaniem maluchów aby:

- jadły w odpowiednim czasie łyżeczką,

- nie ssały z butelki zbyt długo

- dostawały pokarm w kawałkach do gryzienia, a nie rozdrobniony,

- nie wydłużać ponad miarę karmienia piersią gdy dziecko ma już własne ząbki.

Musimy uczyć swoje dzieci różnych rzeczy, nie szkodzić im swoją nadgorliwością, która może poczynić wiele szkód. Później trzeba zakładać im ruchome aparaty ortodontyczne celem uporządkowania uzębienia. Dziecko nie chce w nim chodzić, wypluwa w nocy. Stomatologia  praktykuje zakładanie aparatów stałych już u 7-8. latków z dużą ilością zębów stałych. Tego dziecko nie wypluwa, a nawet jest to swego rodzaju „moda” w  środowisku szkolnym. Kolorowe gumki dodają szyku ????

Zapraszamy do zapoznania się z naszą galeria przykładów

Zadzwoń i umów się na wizytę lub zaproponuj dogodny dla CIebie termin, a my oddzwonimy z potwierdzeniem.

METODY PŁATNOŚCI

W naszym gabinecie można płacić, gotówką, kartą płatniczą lub przelewem. Wygodnym rozwiązaniem dla pacjentów jest też oferta systemu MediRaty, która pozwala rozłożyć płatność w czasie.


UBEZPIECZYCIELE

Przyjmujemy pacjentów ubezpieczonych w następujących firmach: POLMED, Signal-Iduna oraz Inter.