HIGIENIZACJA

Czego należy się spodziewać przychodząc do Higienistki?

Wizyta u naszej higienistki rozpocznie się krótkim wywiadem dotyczący Państwa nawyków, żywieniowych oraz zwyczajów higienizacyjnych.

Po wstępnych oględzinach jamy ustnej higienistka poinformuje Państwa, czy porządany efekt zabiegu uda się uzyskać na jednej wizycie czy będzie konieczność powtórnego spotkania się za kilka dni. Często wykonuje się też kilka zdjęć, które pokażą Państwu efekt wykonanych procedur. Gdy zostały wykonane zdjęcia, higienistka, pokaże które miejsca w jamie ustnej są najbardziej problematyczne.

Czy to boli?

Zabieg higienizacji jest z reguły bezbolesny, jednakże zdarzają się pacjenci z bardzo wrażliwymi zębami lub dziąsłami. Pacjent może odczuwać pewnien dyskomfort, jeśli cierpi na nadwrażliwość zębów.  Jeżeli obawiacie się Państwo dyskomfortu w trakcie zabiegu higienizacji, możecie zwrócić się z prośbą o znieczulenie, które wykona lekarz.

Przed rozpoczęciem zabiegu pacjentowi zakłada się osłonę na oczy i ubranie oraz  przygotowuje usta wazeliną na założenie platikowej elatycznej osłony.  Zabieg rozpoczyna się od krótkiego sondowania głębokości kieszonek oraz zweryfikowania ilości płytki nazębnej.

Piaskowanie

Następnie rozpocznie się piaskowanie, czyli czyszczenie zębów z osadów i przebarwień za pomocą specjalnego piasku dentystycznego z wodą pod dużym ciśnieniem. Czas trwania zabiegu piaskowania zależy od tego, jak dużo osadów trzeba usunąć i jakiego rodzaju są to osady. Gdy pacjent ma do usunięcia tylko białą, miękką płytkę zabieg zajmuje około 20 minut. Natomiast jeżeli pacjent zgłasza się do gabinetu z ciemnymi, wręcz brązowymi osadami np. od nikotyny, kawy, herbaty, czerwonego wina, etc. wtedy na zabieg trzeba poświęcić dużo więcej czasu, nawet do godziny. Może się zdarzyć, że nie uda się doczyścić zębów w trakcie jednego zabiegu i konieczne będzie dokończenie na kolejnym.

Piaskowanie zębów szczególnie wskazane jest dla:

  • palaczy
  • osób pijących dużo kawy i herbaty
  • osób noszących aparaty ortodontyczne
  • posiadaczy tzw. stłoczonych zębów

Osoby te powinny decydować się na zabieg co kilka miesięcy. Regularne poddawanie zębów piaskowaniu, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień, sprawi, że zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów.

Piaski są różnego smaku, jak pasty do zębów, ale też odczuwalny jest dominujący smak słony, który może podrażniać błonę śluzową, język, wargi.

Skaling

Następnym etapem higienizacji jest scaling, czyli usunięcie złogów kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego.

Jak tworzy się kamień? To bardzo prosty proces, którego niestety nie da się w dużej mierze uniknąć. Na zębach tworzy się błona zbudowana z białek, a na niej osadza się płytka nazębna zbudowana z resztek jedzenia, bakterii i złuszczającego się naskórka. Jeśli tej płytki nazębnej nie usunie się odpowiednio szybko, zacznie ona ulegać mineralizacji i zamieniać się w twardy i ciemny kamień nazębny.

Kamień osadza się nie tylko na doskonale widocznej powierzchni zębów, powstaje także w szczelinach pomiędzy zębami i w okolicach szyjek, gdzie bardzo trudno dotrzeć szczoteczką. Choć częste i dokładne mycie zębów jest podstawą zapobiegania tworzeniu się kamienia nazębnego, to w większości przypadków nie da się uniknąć wizyty u dentysty i wykonania skalingu.

Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest niezwykle ważne, ponieważ jego nagromadzenie się może powodować stany zapalne, nadwrażliwość i krwawienie dziąseł oraz odsłanianie się szyjek zębowych. Gromadzenie się kamienia nazębnego sprzyja występowaniu paradontozy, która może prowadzić nawet do utraty zębów.

Aby usunąć kamień głowicę skalera przykłada się do powierzchni zęba, następnie dzięki drganiom o odpowiedniej częstotliwości oraz wodzie pod odpowiednim ciśnieniem, kamień nazębny jest rozbijany. Miejsce, w którym znajdował się kamień zostaje poddane polerowaniu co sprawia, że na gładkiej powierzchni zęba nie osadza się kamień.

Skaling jest zabiegiem bezbolesnym, ale bezpośrenio po wykonaniu zabiegu możemy odczuwać dyskomfort i nadwrażliwość zębów, która powinna z czasem ustępować.

Polerowanie i fluoryzacja

Na zakończenie zabiegu higienizacji poleruje się zęby przy pomocy miękkich szczoteczek, a następnie fluoryzuje. Fluoryzacja nie jest koniecznością, ale jest często stosowana po zabiegach skalingu i piaskowania.

Fluoryzacja ma na celu wzmocnienie szkliwa i uodpornienie go na działanie kwasów i bakterii, jest całkowicie bezbolesna. Zęby smaruje się specjalnym lakierem (fluor) i pozostawia na kilka minut, następnie można wypłukać. Lakierowanie łagodzi także nadwrażliwość zębów spowodowaną usuwaniem kamienia, czyli skalingiem.

Prawidłowa higiena codzienna

Po usunięciu wszystkich osłon ochronnych powtórnie zostaną wykonane zdjęcia, a następnie wraz z higienistką przedyskutujecie osiągnięte efekty. Zadaniem Higienistki jest pomóc Państwu w utrzymaniu codziennej higieny na jak najwyższym poziomie, dlatego na zakończenie zabiegu higienistka Państwu udzieli wskazówek jak poprawnie powinno się szczotkować zęby, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę, pastę, płukankę oraz nitkę dentystyczną w zależności od Państwa nawyków żywieniowych oraz sytuacji w jamie ustnej, oraz zaleci  kiedy powinna odbyć się kolejna wizyta higienizacyjna / kontrolna.

To czy uda się wykonać pełne czyszczenie na jednej wizycie zależy od tego w jakim stanie jest uzębienie pacjenta w momencie gdy zgłasza się do higienizacji. Nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście – potrzebna jest jednak pełna współpraca pacjenta. W niektórych przypadkach, może nie udać się wykonać zabiegu na jednej wizycie.

Tak jak zadaniem lekarza jest Państwa wyleczyć, tak zadaniem higienistki jest wypracowanie z Państwem optymalnego systemu codziennej higieny domowej, który pozwoli utrzymać w dobrej kondycji stan jamy ustnej – czyli zdrowe zęby i dziąsła bez zalegających resztek jedzenia, osadów i kamienia.

W przypadku pytań lub wątpliwośći prosimy śmiało dopytywać – nasze Higienistki dysponują szeroką gamą modeli, aplikacji, zdjęć. Chętnie dzielą się swoją wiedzą i potrafią to zrobić w bardzo zrozumiały sposób.

Implanty

Wymiana brakujących zębów

Protetyka

Zadbaj o swój uśmiech

Korony dentystyczne

Ratowanie naturalnych zębów

Licówki porcelanowe

Perfekcyjny uśmiech

Zapraszamy na wizytę

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak będzie to możliwe.