Jak często będzie trzeba odwiedzać higienistkę i od czego to zależy?

Jak często będzie trzeba odwiedzać higienistkę i od czego to zależy?

Pamiętajmy, że wizyta u Higienistki nie ma na celu jedynie doczyszczenia zębów tam, gdzie sami nie dajemy rady. Główny celem chodzenia do higienistki jest prawidłowe opanowanie technik szczotkowania oraz umiejętności posługiwania się pozostałym asortymentem typu – nici dentystyczne, płukanki, szczoteczki między zębowe w takim stopniu, żeby nasze zęby nie wymagały ingerencji osób trzecich.
Częstotliwość zależy tak naprawdę od naszych nawyków higienizacyjnych – ale tych DOMOWYCH:

SUPER MISTRZ SZCZOTKOWANIA I NITKOWANIA – będzie pojawiał się tylko RAZ na 12 MIESIĘCY. Głównym celem będzie weryfikacja podstawowych wskaźników periodontologicznych, profesjonalne zdjęcie Biofilmu oraz weryfikacja konieczności wizyty u stomatologa

MISTRZ SZCZOTKOWANIA – będzie widział się z higienistką RAZ na 6 MIESIĘCY. W tym przypadku Higienistka również zbada podstawowe wskaźniki periodontologiczne, profesjonalnie oczyści Biofilm, pomoże dopracować technikę szczotkowania oraz nitkowania, zweryfikuje dobór produktów używanych w domu, a w razie konieczności skieruje do stomatologa na konsultacje.

UWAGA WAŻNE !!! – od 40 roku życia każdy z nas bez względu na mistrzostwo osiągane w zakresie domowej higieny powinien pojawiać się na takiej wizycie minimum RAZ na 6 MIESIĘCY. Jest to podyktowane fizjologicznymi zmianami jakie zachodzą w naszym organizmie. Zmienia się nawilżenie naszych śluzówek jak i gęstość śliny – a to zmienia sytuację jaką mamy w naszej jamie ustnej. Stąd optymalnym rozwiązaniem jest położenie większego nacisku na profilaktykę.

PRZYSZŁY MISTRZ SZCZOTKOWANIA – takiej osobie musimy zapewnić opiekę Higienistki CO TRZY MIESIĄCE. Konieczność ta podyktowana jest zwiększoną głębokością kieszonek zębowych, niepokojącym przewlekłym krwawieniem dziąseł oraz dużą obecnością płytki nazębnej. Tutaj Higienistka wciela się w rolę trenera personalnego. Przy solidnej współpracy ze strony pacjenta i profesjonalnym wsparciu bardzo szybko uda się, osiągnąć wyższy stopień wtajemniczenia. W trakcie każdej wizyty Higienistka sprawdzi podstawowe wskaźniki periodontologiczne, wykona profesjonalne czyszczenie – w tym wypadku może być zmuszona do wykonania scalingu – zweryfikuje technikę szczotkowania i nitkowania oraz dobierze odpowiednie produkty.

POCZĄTKUJĄCY MISTRZ SZCZOTKOWANIA – w tym przypadku musimy liczyć się z wizytami u Higienistki nawet 1 RAZ W MIESIĄCU. A początkowa faza czyszczenia może wymagać dwóch lub większej ilości wizyt. Czym jest to podyktowane – ilością nagromadzonego kamienia nazębnego oraz zaawansowanym stanem zapalnym dziąseł. W tym przypadku potrzebujemy największej współpracy ze strony pacjenta. Istnieje ryzyko konieczności wprowadzenia kuracji antybiotykowej – oczywiście ma to miejsce po konsultacji i pod kontrolą lekarza. Trzy czynniki tutaj decydują o sukcesie leczenia! Motywacja pacjenta oraz szybkość i konsekwencja wdrażania zaleceń. Przy dobrej współpracy ze strony pacjenta już po 7-10 dniach powinno być widać pierwsze efekty pracy pacjenta. Jednak to nie oznacza, że już wtedy możemy zaprzestać współpracy z Higienistką! Jeżeli to zrobimy istnieje duże ryzyko efektu jojo  ???? – znamy go z innego podwórka, ale niestety tutaj też może się pojawić.
Dlatego pracujmy z Higienistką, aż do momentu ustabilizowania wypracowanych efektów. Czy to rozwiązanie jest drogie? Zdecydowanie tańsze od kosztu wszczepienia jednego implantu oraz wykonania na nim odbudowy protetycznej. A przy złym stanie jamy ustnej tracimy zazwyczaj niestety znacznie więcej niż jeden ząb.

Share: